Що робити при укусі змії

Весною зростає кількість відвідувань лісової місцевості, відпочинку на узбережжі річок та ставів. Кількість постраждалих від представників дикої природи теж стає більшою. Розберемо, що робити при укусі змії.

Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають в сплячку, обираючи для цього нори гризунів. Відправляючись на відпочинок в гори, в ліс по гриби, ягоди, слід бути обережним. І не забувати, що змія кусається тільки захищаючись! Необхідно палицею розсунути зарослі, обстежити ущелени, щоб ненароком не потурбувати змію. Взути надійне взуття, надягнути широкі штани і заправити їх в черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія буде кусати, то вона прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.

Варто пам’ятати, що змія ніколи не нападає на людину першою. Якщо її потурбувати (випадково зачепити або наступити на неї) вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози – згортається «калачиком», зигзагоподібно вигинає тіло, окремі види сильно шиплять. Укус змії – акт самозахисту. При цьому зуби виступають попереду і під час укусу проникають у тіло жертви. Укуси отруйних змій глибокі і болючі.

Перша допомога:

Негайно приступити до видалення отрути з рани. Ні в якому разі не можна відтерміновувати цю процедуру – інакше токсин пошириться по всьому організму.

Відсмоктування отрути проводять за допомогою медичної банки, якщо такої немає – використовують звичайну склянку. Для цього у порожнину скляного посуду уводять запалений фітіль, швидку обводять ним порожнину судини і негайно прикріплюють до ранки. Якщо процедура виконана правильно, тканина тіла втягується у порожнину банки.

Отруту можна висмоктувати і ротом, але якщо немає патологічних змін у порожнині рота (карієс зубів, тріщини язика та губ, їх пошкодження тощо). При цьому постійно спльовують відсмоктану рідину і промивають рот водою.

Що не можна робити при укусі змії:

– Ні в якому разі не можна ловити і вбивати змію. Крім марної втрати часу часто це додає ще одного укушеного.

– Ні в якому разі не можна накладати джгут! Він не перешкоджає поширенню отрути, зате може викликати омертвіння кінцівки і гангрену.

– Заборонено пити алкоголь. Алкоголь прискорює поширення отрути з кров’ю по всьому тілу.

– Не можна робити надрізи, вони неефективні.

– Не можна припікати місце укусу. Під час укусу змії отрута проникає глибоко під шкіру і припікання не здатне її зруйнувати.

– Забороняється накладати зігріваючі компреси і мазати зігріваючими мазями.

– Слід запам’ятати основне: потерпілого потрібно в найкоротші терміни доставити до лікарні. Якщо укус в ногу – треба переносити на носилках.

Читайте також: Правила поведінки під час грози